Mistrzostwo współczesnej literatury grozy

"Gałęziste" to bardzo dobrze skrojony horror polskiego autora, Artura Urbanowicza Lęki pierwotne

Gałęziste” to bardzo dobrze skrojony horror polskiego autora, Artura Urbanowicza (https://www.taniaksiazka.pl/galeziste-artur-urbanowicz-p-1313433.html). Motywem przewodnim książki jest strach, jako najgłębiej zakorzeniony lęk ludzki, tu sprecyzowany jako lęk przed nieznanym. Od zawsze człowiek posiadał w sobie chęć do samostraszenia, ponieważ uczucie strachu, zwłaszcza w kontrolowanych warunkach, przy czytaniu książki, oglądaniu filmu, jest namiastką tego, co chcemy nieustannie przeżywać. W strachu jest pewna surowość, pierwotność, chęć do nakręcenia swoich emocji, przestawienia myślenia. “Gałęziste” nie ma łatwego startu, bowiem w Polsce ze świecą szukać pisarzy horrorów, zwłaszcza, że takowi pojawili się dopiero po transformacji ustrojowej. Z gatunkiem sympatyzuje co prawda kilku znanych twórców, jednak wplatają go jako element swojej historii, najczęściej z gatunku kryminalnego lub science fiction. Publikacja jest już trzecią z kolei w bibliografii Urbanowicza, jednak można odnieść wrażenie, że ten dopiero się rozkręca. I straszy coraz bardziej skutecznie.

Urbanowicz nie jest pisarzem dosłownym, a jego historie są osadzone w świecie mistycznym, ale nie mglistym, szorstkim, ale nie epatującym zbędnymi aktami przemocy. W niezwykle umiejętny sposób potrafi roztoczyć atmosferę tajemnicy i niedopowiedzenia, lęku kryjącego się tuż obok, w dźwięku, subtelnym geście, przypadkowo znalezionej wskazówce. Akcja powieści, jak inne przed nią, osadzona jest na Suwalszczyźnie, do której autor chętnie wraca i dość skrupulatnie eksploruje.

Przerobione od podstaw


Książka pojawia się jako wznowienie, ponieważ została poddana gruntownej redakcji i korekcie, po czym jeszcze raz powróciła do autora. Ten przerobił ją w warstwie literackiej i fabularnej niemal od samego początku, nauczony doświadczeniem, pewien tego, gdzie zmierza tym razem. Tomek i Karolina są studentami z Warszawy i kiedy zaczyna się psuć w ich związku postanawiają wyjechać na krótki urlop. Wybierają jezioro Gałęziste, nieopodal Suwałk. Wyjazd nie tylko zbliży ich do siebie, ale natychmiast zweryfikuje wszystko, w co do tej pory wierzyli lub uznawali za pewnik. Ich sytuacja rozpocznie swój bieg w lesie obok jeziora, gdzie będąc świadkami iście przerażającego zjawiska nie będą w stanie powrócić do swojej, jakże wydawałoby się niezmąconej normalności.

To, z czym bohaterowie będą mieli do czynienia stanowi wyłącznie wierzchołek głębszego zagadnienia, w które zatopią się bez reszty. Niejednokrotnie zmienią swoje decyzje, zwątpią, będą poddani próbom. Eteryczność miesza się z rzeczywistością, droga się dłuży, odpowiedzi brakuje, a pytania się piętrzą. Strach miesza się nie tylko ze zwątpieniem, do głosu dojdzie również religia. I to niejedna.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com